Što je kongestija

Što je kongestija

Kongestija i podjela

Kongestija je nenormalno ili prekomjerno gomilanje odnosno nakupljanje krvi u organu ili u tkivu. Kongestija se može podijeliti na više potkategorija ovisno o tome gdje se pojavi prekomjerno nakupljanje krvi i koji je uzrok tom problemu. Aktivno nakupljanje krvi je nakupljanje krvi zbog proširenih krvnih žila i zbog povećanog dotoka krvi, što se može dogoditi zbog akutne upale. Funkcionalno gomilanje krvi nastaje u organu zbog pojačane aktivnosti tog organa. Hipostatsko gomilanje krvi označava zastoj krvi u proširenim žilama kod donjeg dijela tijela donjih zbog djelovanja insuficijencije srca i sile teže. Neurotično nakupljanje krvi se stvara podražajem živaca koji onda šire krvne žile. Pasivno odnosno vensko nakupljanje krvi nastaje kao posljedica otežanoga vraćanja krvi iz dijela tijela ili iz organa zbog začepljenih ili suženih vena. Plućno gomilanje krvi je zastoj krvi u plućnim venama koji je nastao zbog bolesti srčanih zalistaka ili zbog zatajivanja rada lijeve srčane klijetke, što također uzrokuje plućni edem.

Nosna kongestija i rinoreja

Nosna kongestija i rinoreja, odnosno iscjedak koji se pojavi iz nosa, su tegobe koje se mogu, ali ne moraju pojaviti skupa. Glavni faktori koji dovode do pojave ovog stanja su virusne infekcije i alergijske reakcije, no isto tako suhi zrak može dovesti do razvoja nosne kongestije i rinoreje. Nešto malo rjeđi uzročnik je akutni sinusitis, kao i pojava stranog tijela u nosu, što se često dogodi kod male djece. Za tretiranje nosne kongestije i rinoreje se koristi lokalni ili peroralni dekongestiv više dana kako bi se ublažili simptomi kongestije. Lokalni dekongestiv je oksimetazolin, a on se koristi u dozi po 2 uštrcka u svaku nosnicu 1 do 2 puta na dan ili tokom naredna 3 dana. Oralni dekongestiv je pseudoefedrin koji se primjenjuje u dozi od 60 mg i uzima se dva puta na dan. Ove lijekove se ne smiju uzimati dugotrajno. Virusna rinoreja se tretira uz korištenje peroralni antihistaminik, na primjer difenhidraminom u dozi od 25 do 50 mg koji uzimate dva puta na dan po. dva puta dnevno. Alergijska kongestija i rinoreja se tretira uz upotrebu antihistaminik. Ove lijekove se ne smiju davati djeci mlađoj od 6 godina.

Zdjelična venska kongestija

Zdjelična venska kongestija može biti uzrokovana zbog adenomioze, endometrioze, kronične zdjelične upalne bolesti, probavnog i mišićno-koštanog sustava ili zbog bolesti mokraćnog sustava. Proširene vene kod predjela zdjelice se često pojavljuju kod žena koje se nalaze u razdoblju premenopauze, posebice one žene koje su bile i rodile. Kod stanja venske insuficijencije, zalisci vena slabe, što dovodi do povrata krvi, pa dolazi do zastoja krvi u zdjelici. No, nije kod svih žena isto, te tako neke žene mogu imati kongestiju, a da nemaju proširene vene, te isto tako neki razviju ovo stanje vez da pokazuju simptome. Kako bi se procijenio stupanj proširenosti vena se koristi laparoskopija. Zdjelična venska kongestija se uglavnom dijagnosticira preko raznih multimodalnih pristupa, poput fizikalnog pregleda, metode slikovne dijagnostike i laparoskopije. Kako bi se izliječilo ovo stanje, trenutno najbolja opcija je embolizacija, a to je relativno jednostavni zahvat koji predstavlja mali rizik i ima trenutačni učinak kod pacijenta, a ujedno je djelotvoran i kod drugih slučajeva.


Tagovi: