Kako reagirati kod uboda insekata

Kako reagirati kod uboda insekata

Kako reagirati kod uboda insekata - pčela

Pčele su insekti koji su svuda oko nas u potrazi za peludi od koje izrađuju med. Ovi su insekti vrlo korisni ne samo zato što izrađuju med već i oplođuju biljke i na taj način doprinose održavanju flore i rastu i razmnožavanju biljaka. Pčele nisu insekti koji će vas napasti i ubosti iz čistog mira, ali može se dogoditi da vas ubode ako se osjećaju ugroženima.

Pitate se kako reagirati kod uboda insekata, pčele, ovisit će o vašim prethodnim iskustvima ako vas je ikad ubola pčela ili neki drugi insekt poput ose ili stršljena. Ako ste već prije imali alergijsku reakciju na ubod pčele vrlo je vjerojatno da ćete novim ubodom pčele ponovo imati alergijsku reakciju. U tom slučaju način kako reagirati kod uboda insekata vam je već poznat, vi uz sebe imate adrenalin, antihistamin ili kortikosteroidne lijekove jer ste svjesni da vam to može spasiti život.

Pčela kada ubode ostavlja žalac u mjestu uboda pa je potrebno izvaditi žalac pincetom, te nakon toga staviti hladan oblog na mjesto uboda. Svakako je potrebno pratiti da li se crvenilo i oteklina širi dalje od mjesta uboda, te da li postoje naznake da teško dišete ili da vam se oteklina pojavila i na području glave, vrata, lica jer alergijske reakcije se mogu pojaviti čak i kada ih nikad niste imali, pa se u tom slučaju treba hitno javiti najbližem liječniku.

Kako reagirati kod uboda insekata - osa

Ose su insekti koji vole napadati, naročito ako se nalazite blizu njihovog gnijezda ili se osa zavukla u vašu odjeću i obuću pa se time osjetila ugroženom. Osa za razliku od pčele ne ostavlja žalac prilikom uboda pa vas može ubosti i nekoliko puta ovisno gdje se nalazi i ako je zarobljena u vašoj odjeći. Ose su radoznale i vole se zavlačiti svugdje gdje ih privlače mirisi, hrana, boje i voda, odnosno slatko i sokovi.

Kako reagirati kod uboda insekata kada se radi o osama ukoliko nemate alergijske reakcije potrebno je što prije staviti hladan oblog na mjesto ili mjesta uboda kako bi se mjesto što prije ohladilo i upalni proces spriječio. Ukoliko imate kremu za ubode insekata pri ruci primjenite je lokalno, a ako se oteklina povećava zatražite liječnika antihistaminik jer je reakcija alergijska. Sistemska reakcija koja vodi anafilaktičkom šoku se bez odlaganja rješava javljanju na hitnu službu jer vam to spašava život.

Potrebno je pratiti lokalno, ali i po cijelom tijelu da li se pojavljuje negdje drugdje crvenilo i svrbež, te način kako reagirati kod uboda insekata će ovisiti o daljnjoj reakciji ako će je biti. reakcija se može pojaviti i nakon više od 8 sati nakon uboda, a u nekim slučajevima i nakon 2 dana.

Kako reagirati kod uboda insekata - stršljena

Stršljen je veći insekt nego osa ili pčela i sklon je napadanju ljudi iz čistog mira, naročito ako ste blizu stršljenovog gnijezda. Stršljenova gnijezda mogu se naći u napuštenim zgradama, u potkrovljima, u zidovima drvenih kuća, starim deblima drveća svugdje gdje je suho i toplo stršljenovi rade svoja gnijezda.

Kako reagirati kod uboda insekata ako se radi o stršljenu jer ovaj ubod može biti vrlo opasan i fatalan pogotovo ako imate alergijske reakcije na ubode insekata. Posebno je opasno ako je mjesto uboda vrat, glava, jezik jer će vam se u takvom slučaju alergijska reakcija pojaviti ubrzano jer je otrov stršljena ubrizgan u najosjetljivija mjesta. Hitna medicinska pomoć je neophodna u svrhu spašavanja života te osobe.

Stršljen kao i osa ne ostavlja žalac i može vas ubosti nekoliko puta i svaki put pustiti dozu otrova koja može biti vrlo kobna. Kod nekih vrsta stršljena otrov je toliko toksičan da može izazvati smrtan ishod čak i kod osoba koje nisu alergične na ubode insekata. U slučaju kada stršljen ubode i vi ga pokušavate ubiti, u trenutku ugibanja on luči dodatno i hormon koji će privuči ostale stršljenove u obranu te se možete naći u situaciju da vas napadne roj stršljena. Traženje hitne liječničke pomoći je način kako reagirati kod uboda insekata koji se zovu stršljenovi.


Tagovi: