Kako prepoznati depresiju

Kako prepoznati depresiju

Kako prepoznati depresiju i koji su uzroci

Depresija je vrlo kompleksni psihološki poremećaj koji može biti uzrokovan različitim faktorima te postoje načini kako prepoznati depresiju. Čimbenici koji mogu doprinijeti depresiji su biološki, genetski, psihološki i socijalni čimbenici. Biološki uzroci mogu biti neravnoteža neurotransmitera u mozgu, poput serotonina, dopamina i noradrenalina, koji reguliraju raspoloženje. Također, hormonske promjene, poput promjena u razini hormona štitnjače ili estrogena kod žena, također mogu doprinijeti depresiji. Genetski faktori također mogu biti uzrok depresije. Ljudi koji imaju obiteljsku povijest depresije imaju veći rizik od oboljenja od depresije. Psihološki uzroci poput traumatskog iskustva, poput gubitka voljene osobe, razvoda ili zlostavljanja, mogu dovesti do osjećaja tuge, beznadnosti i bespomoćnosti. Niske razine samopoštovanja, negativan unutarnji dijalog, perfekcionizam i druge mentalne obrasce koji podrivaju emocionalno blagostanje također mogu doprinijeti depresiji. Socijalni uzroci depresije kao što su izolacija, osjećaj usamljenosti, nedostatak podrške, financijske probleme i druge stresne životne događaje. Depresija može biti reakcija na stresnu situaciju, poput gubitka posla, razvoda ili selidbe, ali može biti i uzrokovana kroničnim stresom. Također, neki fizički zdravstveni problemi mogu doprinijeti depresiji, poput kroničnih bolova, autoimunih bolesti ili bolesti srca. Zlouporaba droga ili alkohola također može biti uzrok depresije. U nastavku ćemo otkriti kako prepoznati depresiju na temelju određenih simptoma.

Kako prepoznati depresiju po simptomima

Depresija se može manifestirati na različite načine i simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe. Kako prepoznati depresiju se može otkriti na temelju simptoma, kao što su osjećaj tuge i praznine, gubitak interesa, promjena raspoloženja, promjena u tjelesnoj težini, problemi sa spavanjem, osjećaj umora, samokritičnost, fizički bolovi i suicidalne misli. Osoba se može osjećati tjeskobno, bezvoljno i beznadno, te može izgubiti interes za raznim stvarima koje su ih prije zanimale. Također, osoba može biti iritabilna, osjetljiva ili imati promjene raspoloženja. Jedan dan su odlične volje, dok sljedeći se se osjećaju prazno i tužno. Neke depresivne osobe izgube apetit, dok drugi pokušavaju utješiti svoju emocionalnu bol kroz prejedanje. Depresija može utjecati san osobe. Mogu patiti od nesanice, imati problema s zaspivanjem ili se buditi ranije nego obično. Osobe s depresijom se mogu osjećati iscrpljeno, čak i ako su se dovoljno naspavale, te se ne mogu fokusirati na obavljanje svojih svakodnevnih zadataka. Osoba može biti vrlo kritična prema sebi i osjećati se beskorisno ili manje vrijedno. Mogu imati osjećaj da nikada ništa ne čine dovoljno dobro i da su stalno u krivu. Depresija se može manifestirati kao fizički bolovi, poput glavobolja, bolova u trbuhu, mišićima i leđima. A u najtežim slučajevima, osoba može imati suicidalne misli ili čak pokušati počiniti samoubojstvo. Kako prepoznati depresiju se može prema ovim simptoma, no one se postepeno kroz vrijeme razvijaju. Čim primijetite ove simptome na sebi ili nekom bližnjem, odmah potražite liječničku pomoć.

Kako prepoznati depresiju i izliječiti

Sada kada smo rekli kako prepoznati depresiju, u ovom dijelu ćemo otkriti kako se liječi depresija. Liječenje depresije može biti složen proces, koji obično uključuje kombinaciju farmakoterapije i psihoterapije. U nekim slučajevima, može biti potrebno i dodatno liječenje poput elektrokonvulzivne terapije ili magnetske stimulacije mozga. Antidepresivi su najčešće korištena skupina lijekova u liječenju depresije. Oni djeluju na regulaciju kemikalija u mozgu koje su uključene u raspoloženje, poput serotonina, dopamina i noradrenalina. Neki antidepresivi su selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina, serotonin i noradrenalinski inhibitori povratne pohrane, triciklički antidepresivi ili inhibitori monoaminooksidaze. Važno je napomenuti da antidepresivi ne djeluju trenutačno, već je potrebno nekoliko tjedana redovitog uzimanja prije nego što se uoči učinak. Postoje različite vrste psihoterapije koje se mogu primijeniti u liječenju depresije. Kognitivno-bihevioralna terapija je jedna od najčešće korištenih metoda. Ova se terapija fokusira na identificiranje negativnih misli i uvjerenja koja doprinose depresiji, te ih mijenja u pozitivnije i realističnije. Interpersonalna terapija također je učinkovita metoda koja se fokusira na poboljšanje odnosa s drugima. Elektrokonvulzivna terapija se koristi u teškim slučajevima depresije kada ostale terapije nisu učinkovite. Ovo je terapija koja uključuje primjenu električne struje u mozak, što dovodi do konvulzija i oslobađanja kemikalija koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma depresije. Magnetska stimulacija mozga je metoda koja koristi magnetsko polje za stimuliranje živčanih stanica u mozgu. Ova terapija se primjenjuje u slučajevima depresije kada drugi tretmani nisu djelotvorni. Veoma je bitno znati kako prepoznati depresiju bilo na sebi ili kod druge osobe kako biste mogli što prije započeti liječenje i izbjeći pogoršanje situacije.


Tagovi: