Što je hipoksija

Što je hipoksija

Hipoksija - uzrok

Hipoksija je stanje gdje je smanjena količina kisika u tjelesnim stanicama i tkivu, što dovodi do poremećaja u normalnom funkcioniranju organa, stanica i sustava. Hipoksija je stanje smanjenje razine kisika u krvi. Tijelu je potrebna normalna razina kisika u krvi koja teče do drugih tkiva i stanica. Kada dođe do pada razine kisika u krvi, tada dolazi do hipoksije i možete osjetiti kratkoću daha. Uzroci hipoksije su anemija, blokada dišnih puteva, aktivni respiratorni distres sindrom, određeni lijekovi poput opojnih droga i anestetika, kongenitalne srčane bolesti, emfizem, kronična opstruktivna plućna bolest, visoka nadmorska visina, pneumonija, intersticijska bolest pluća, pneumotoraks, plućna embolija, plućni edem, plućna fibroza, apneja za vrijeme spavanja i šok. Liječnik Vam može dijagnosticirati hipoksiju na način da Vam izmjeri razinu kisika u krvi odnosno razinu kisika koja putuje prema Vašim arterijama. Ova se dijagnoza radi na način da se testira uzorak krvi iz arterije. Također, može se razina kisika u krvi odlediti uz pomoć pulsnog oksimetra koji se stavlja na prst, te on zapravo mjeri zasićenost kisikom u krvi.

Hipoksija - simptomi

Hipoksija je smanjena razina kisika u krvi, te se razina kisika u krvi odnosno zasićenosti se mjeru uz pomoć pulsnog oksimetra. On mjeri zasićenost kisika u krvi, te se rezultati koriste kao procjena razine kisika u krvi. On očitava u rasponu od 95 do 100 posto. Svaka vrijednost koja je manja od 90% se smatra niskom razinom kisika u krvi odnosno hipoksija. Liječničku pomoć trebate potražiti ukoliko imate teški oblik kratkoće daha koja se pojavljuje naglo i loše utječe Vaš svakodnevni život, ili ako imate teški oblik kratkoće daha skupa s nesanicom, glavoboljom, kašljem i zadržavanjem tekućine na visokoj nadmorskoj visini odnosno iznad 2400 metara. Ovo su simptomi visinskog plućnog edema, koje ako se ne tretira na vrijeme može biti veoma kobno. Posavjetujte se sa svojim liječnikom ukoliko imate problema s kratkoćom daha nakon svakog najmanjeg napora ili dok mirujete, ako Vam se kratkoća daha pogoršava tokom fizičke aktivnosti ili ako kod naglog buđenja se budite skupa s osjećajem gušenja ili s kratkoćom daha, jer to mogu biti znakovi apneje.

Hipoksija - liječenje

Hipoksija i njeni simptomi otežanog disanja se mogu ublažiti uz nekoliko mjera. Ako ste pušač te Vas muči hipoksija, savjet Vam je da prestane pušiti, posebnice ako imate dijagnozu kronične opstruktivne plućne bolesti ili neki drugi oblik bolesti pluća. Također, čak i ako niste aktivni pušač, pasivno pušenje Vam može uzrokovati daljnje oštećenje pluća, stoga je savjet izbjegavati mjesta gdje drugi ljudi puše. I za kraj, iako redovito vježbanje može Vam otežati disanje, ona Vam može poboljšati Vašu cjelokupnu snagu i izdržljivost, te Vam dugoročno može pomoći kod poboljšanja disanja. Kod drugih stanja, liječnik Vam može preporučiti najbolju terapiju u skladu s Vašom dijagnozom. Obično je cilj liječenja održavati razinu kisika u krvi na 100% ili 99%, te kod nekih pacijenata će trebati terapija kisika koji se sastoji od disanja kisika visoke kvalitete i čistoće što može podosta pomoći kod poboljšanja kisika u tkivima i u organima, te tako podignuti razinu kisika u krvi.


Tagovi: