Enterosgel kako piti
Enterosgel kako piti i čemu služi
Enterosgel služi za liječenje akutnih i krončnih proljeva koji su uzrokovani sindromom iritabilnog crijeva. Enterosgel u svom sastavu sadrži hidrogel metil-silikatne kiseline koje vežu štetne tvari na sebe i tako izlučuju toksične tvari iz crijeva i organizma. Ujedno ovaj gel ima učinak da smanjuje broj stolica i utječe na skraćivanje trajanja proljeva.
Enterosgel kako piti ovisi o dobi i težini oboljenja i učestalosti proljeva. Uobičajeno se uzima dva sata pije obroka ili dva sata nakon obroka. Entrosgel se pakira u vrećice koje je potrebno otopiti u vodi, te nakon što se otopi popiti. Pakiranje se treba potrošiti u roku od 30 dana nakon otvaranja, pa ukoliko ne potrošite pakiranje a potrebno je ponoviti kuru radije kupite novo pakiranje ako je isteklo 30 dana od otvaranja pakiranja.
Enterosgel kako piti ovisi o težini oboljenja, a uobičajeno je da se od akutnog proljeva kura pije tri do pet dana, no kod kroničnog proljeva je moguće ovaj lijek koristiti i do mjesec dana.
Enterosgel kako piti prema dobi
Enterosgel kako piti ovisi o dobi pacijenta koji ima problema s akutnim ili kroničnim proljevom. Ovaj lijek mogu piti i mala djeca do prve godine no naravno doza treba biti prilagođena dobi i težini bebe. Pa tako za bebe do jedne godine mogu uzeti pola čajne žličice otopljene u vodi 7,5 do 15 ml do tri puta dnevno. Djeca između prve i šeste godine mogu koristiti jednu čajnu žličicu razmućenu u 50 do 100 ml vode najviše tri puta dnevno.
Djeca starija do 14 godine smiju konzumirati dvije čajne žličice razmućene u 50 do 100 ml vode isto najviše tri puta dnevno. Djeca preko 15 godina mogu koristiti jednu jučnu žlicu razmućenu u 200 ml vode također tri puta dnevno najviše. Ukoliko stolica izostane terapiju je potrebno prekinuti i nastaviti nakon što se stoplica ponovo vrati.
Enterosgel kako piti kod odraslih ovisi o težini oboljenja, a maksimalno se može uzeti osam doza prvi dan, te postepeno narednih dana smanjivati doze. Akutni proljevi se liječe tri do pet dana, a kod kroničnih oboljenja se terapija može koristiti i do mjesec dana. Ukoliko se proljev pretvori u rijetku stolicu doza se postepeno smanjuje do jedne doze dnevno.
Enterosgel kako piti i u kojim situacijama
Enterosgel kako piti kod akutnih i kroničnih proljeva smo objasnili. Međutim postoje i druga zdravstvena stanja kod kojih se dozira način Eneros gel kako piti ovisno o uzroku proljeva. Uzročnici proljeva mogu biti bakterije, virusi, pa i rotavirus, no moguća su i trovanja hranom koja je pokvarena ili zaražena.
Proljev se može javiti i kod primjene antibiotika kao nuspojava, no i kao nuspojava drugih lijekova. Proljev može biti nuspojava kroničnih upalnih bolesti crijeva, kao što je sindrom malapsorpcije. Također se proljev javlja kod loše probave koja se stručno naziva dispepsija, ali i kod poremećaja crijevne mikroflore, želučanog čira i pojave čira dvanesterca.
Trovanje hranom nije jedino trovanje koje izaziva proljev, već i trovanje alkoholom i narkoticima mogu imati simptom proljev. Ukoliko postoje kronične bolesti jetre i bubrega, te postoji opasnost od njihova zatajivanja proljev može biti jedan od simptoma. Kožne bolesti, alergijske bolesti, bronhijalne astme, urtikarije, toksikoze u trudnoći mogu također imati za posljedicu proljev. Te će se način Enterosgel kako piti prilagoditi u dogovoru s liječnikom ovisno o uzroku proljeva.
Tagovi: