Što je dekompenzacija

Što je dekompenzacija

Što je dekompenzacija

Dekompenzacije u medicini predstavljaju patološki bolesnu disfunkciju nekog organa. Takav organ radi slabije nego što bi trebao raditi u normalnim uvjetima i uobičajeno predstavlja predznak neke bolesti, javlja se kao faza neke bolesti, posljedica nekog liječenja ili nepridržavanja uputa koje je liječnik propisao.

Postoje razne dekompenzirane bolesti, od kojih dekompenzacija srca može biti opasna po život, no jednako tako može biti i dekompenzirana šećerna bolest, te druge brojne dekompenzirane bolesti.

Dekompenzacija kao poremećaj funkcije nekog organa može dovesti do zatajivanja organa koji slabije radi, a time dovesti i do zatajivanja rada i drugih organa te ozbiljno ugroziti ljudski život. U psihologiji se ovaj termin upotrebljava za opisivanje patološkog ponašanja koje je uzrokovano brojnim psiholoških patološkim stanjima, te može biti predznak nekog psihološkog poremećaja, ali i faza psihološkog poremećaja.

Bez obzira o kakvom se obliku dekompenzacije radi, fizičkom ili psihičkom, dolazi do neravnoteže u radu organa pri čemu ostali organi pate zbog zatajivanja dekompenziranog organa, te ukoliko se pacijent ne podvrgne liječenju može ozbiljno ugroziti ljudski organizam.

Dekompenzacija raznih stanja

Dekompenzacija zapravo predstavlja nedostatak ravnoteže pri čemu jedan ili više organa ne funkcionira normalnim radom zbog nekog uzroka i time dovodi u opasnost ostale organe kroz određeni vremenski period ukoliko se ta neravnoteža ne ukloni. Ova pojava može imati veliki utjecaj na cjelokupni ljudski organizam i tjelesne, ali i psihološke funkcije, te dovesti tijelo u stanje takozvanog raspada sistema. U takvom stanju organizam nema sposobnost odgovarati na vanjske utjecaje i potrebe samog organizma, te se ozbiljno može narušiti funkcioniranje cijelog organizma.

Vrlo je jednostavan primjer prehrambene dekompenzacije kod koje je osoba na nekoj dijeti, međutim svojom dijetom ne dobiva nutricionistički sve potrebne hranjive tvari u organizam i tijelo osjeća nedostatak određenih hranjivih tvari, te dolazi do poremećaja u radu organa uzrokovano običnom dijetom za mršavljenje. Prehrambena dekompenzacija može imati nuspojave kao što su glavobolje, suha koža, gubitak kose, opća slabost jer tijelo ne dobiva sve što mu je potrebno, stoga oprezno sa dijetama kako zdravlje i organi ne bi stradali zbog mršavljenja.

Kardijalna dekompenzacija

Zatajivanje srca ili kardijalna dekompenzacija može biti vrlo ozbiljna i opasna po život jer je srce vitalan organ koji je centar krvožilnog sustava cirkulacije. U desnoj strani srca krv ulazi u srce kao venska krv koja je osiromašena kisikom koja se pumpa u plućni centar. U plućima će se udisanjem zraka plućni mjehurići popuniti kisikom koji će ući u crvena krvna zrnca i krv obogaćenu kisikom vraćati u lijevu stranu srca kao arterijsku krv.

Srce će pumpati krv kroz krvožilni sustav kroz cijeli organizam jer je krv potrebna od glave do pete svim organima kako bi mogli normalno funkcionirati, putem krvi organi dobivaju ono što im je potrebno za normalno funkcioniranje i normalan rad.

Kardijalna dekompenzacija će imati za posljedicu dekompenzaciju ostalih organa jer srce oslabljenim radom ili samim zatajivanjem neće moći normalno pumpati krv kroz krvožilni sustav do svih organa koji trebaju krv za normalno funkcioniranje, te može dovesti do zatajivanja ostalih organa u ljudskom tijelu sa konačnim ishodom smrti.


Tagovi: