Canifug – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Canifug - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Djelovanje i uporaba lijeka Canifug

Lijek Canifug je otopina 1% antimikotik koji se koristi za primjenu na koži kod liječenja gljivičnih infekcija koje su uzrokovane kvascima, dermatofitima, plijesnima, te gljivicama Malassezia furfur. Primjena lijeka je za infekcije koje se pojavljuju na koži na nogama, kožnim naborima, a otopina ujedno služi i za liječenje Pityriasis versicolor, te za liječenje površinskih kandidijaza.

Ukoliko ste alergični na neki od sastojaka lijeka kao što je klotrimazol i drugi sastojci nemojte koristiti ovaj lijek kako biste izbjegli alergijsku reakciju. Ujedno nikada nemojte primjenjivati ovaj lijek na dojkama ukoliko dojite jer bi lijek mogao toksično djelovati na dojenče. U trudnoći također treba izbjegavati korištenje ovog lijeka.

Lijek Canifug može u kombinaciji sa drugim lijekovima djelovati na jačanje utjecaja ili smanjenje utjecaja drugih lijekova, stoga je potrebno informirati liječnika o svim lijekovima koje koristite trajno ili povremeno, pa čak i lijekove na biljnoj bazi. Prilikom terapije ovim lijekom treba se držati uputa liječnika što obično obuhvaća primjenu dva do tri puta dnevno na oboljeli dio kože. Nakon primjene ruke treba oprati kako ne biste rukama dirali oči, usta i nos i sluznicu nosa.

Nuspjave lijeka Canifug

Nuspojave u terapiji lijekom Canifug koje se mogu pojaviti su crvenilo kože, osip, svrbež i pečenje na mjestu aplikacije otopine. Kao nuspojava može se pojaviti i alergijska reakcija na neki od sastojka lijeka, pa ukoliko inače imate alergije na sastojke lijeka, provjerite sadržaj lijeka Canifug.

Kod nekih se osoba može pojaviti opća ili generalna preosjetljivost koja može biti različitih stupnjeva. Preosjetljivost se može pojaviti na koži, ali se preosjetljivost može pojaviti i kod disanja pa tako osoba može osjetiti kratkoću daha i nestajanje daha, kao da teško dolazi do zraka. Ujedno se može pojaviti poremećaj u krvotoku, pa tako može doći do pada krvnog tlaka, te čak i poremećaja svijesti.

Zatim se kao nuspojava mogu pojaviti probavni problemi koji zahvaćaju želučano crijevni sustav, pa se nuspojave mogu manifestirati kao mučnine, proljev, povraćanja, zatvor, te bolovi u trbuhu. Ukoliko se pojave i druge nuspojave koje nisu uobičajene za ovaj lijek potrebno je prekinuti terapiju i o tome obavijestiti liječnika koji vam je i propisao ovaj lijek.

Iskustva u terapiji lijekom Canifug

Lijek Canifug nije namijenjen za djecu, te je potrebno lijek skloniti od djece, ali i svjetlosti jer svjetlost može utjecati na sastojke lijeka. Svakako kao i kod svakog drugog lijeka treba paziti na rok valjanosti lijeka, pa ukoliko lijek imate otprije radije tražite liječnika novu dozu nego da koristite staru otopinu lijeka Canifug jer bi vam se mogle pojaviti neželjene nuspojave ako koristite stari lijek.

Iskustva korisnika ove otopine svjedoče da ne postoji opasnost od predoziranja, međutim nemojte pretjerivati sa korištenjem otopine nego je koristite prema uputama liječnika. Važno je zapamtiti da kada otopina lijeka počne djelovati i vama se stanje popravilo nemojte prestati koristiti otopinu lijeka već nastavite terapiju do kraja kako vam je liječnik preporučio. Za potpuno izlječenje iskustva su da je potrebno najmanje četiri tjedna liječenja kako se ne bi bolest ponovo vratila.

Iz iskustva osoba, ali i liječnik će vas upozoriti da ovaj lijek ne primjenjujete na otvorene rane ili kod raspucale kože, te kod opeklina. Otopina se ne bi smjela primjenjivati ni na velikim površinama kože već samo za manja područja. Lijek se izdaje na recept i nije ga moguće kupiti u ljekarnama bez recepta.


Tagovi: