Što je aplazija

Što je aplazija

Aplazija je vrsta poremećaja u embrionalnom razvoju

Nepotpuno oblikovan ili nepotpuno razvijen neki organ ili njegov potpuni nedostatak nastaje u embrionalnoj fazi ljudskog zametka. Dakle, aplazija je vrsta poremećaja u embrionalnom razvoju, a manifestira se nedovoljno razvijenim nekim organom ili potpunim izostankom nekog organa, a može se manifestirati i kao skupina različitih anomalija u oblikovanju i razvoju organa. Razvoj nenormalnih organa se naziva displazija. Potpuni nedostatak organa se naziva i ageneza (agenesis). Uzrok ovih anomalija može biti biološki, kemijski i fizički.

Aplazija spada u kongenitalne malformacije i može se pojaviti na bilo kojem organu, s tim da kod aplazije parnih organa zdravi organ preuzima funkcije nerazvijenog, nefunkcionalnog ili nedostajućeg organa. Tako kod aplazije jedne endokrine žlijezde druga može biti udvostručenog volumena, kod aplazije jednog bubrega zdravi bubreg će preuzeti njegove funkcije iako se takva malformacija teoretski može pojaviti na oba bubrega, to je toliko rijetka pojava i do danas je zabilježen samo 1 takav slučaj na 1200 novorođenih, možda zato što nekim čudom život štiti sam sebe.

Aplazija i predispozicije za razvoj anomalija

Uzroci nastanka anomalija u nekim organima ili potpuni izostanak nekih organa može imati veze i s genetikom, čak i ako su neke kromosomske bolesti bile prisutne među dalekim precima i nitko ih se više ne sjeća. Aplazija i predispozicije za razvoj anomalija se još istražuju iako je prve slučajeve zapisao još Aristotel u staroj Grčkoj. U medicinskoj literaturi su opisane aplazije bubrega, kostiju (obično nedostaju duge kosti), krvi (koštana srž), mozga, paranazalnih sinusa ili krila nosa.

Svaka aplazija može biti djelomična ili potpuna, a nasljedna se može razviti ako se majka u prvom tromjesečju trudnoće razboli od zaraznih bolesti gripe ili rubeole, ako trudnica boluje od dijabetesa, ako ima spolno prenosive bolesti ili je alkoholičarka. Razvoj anomalija se pojavljuje i ako je majka tijekom trudnoće izložena nepovoljnim i toksičnim okolišnim utjecajima, slučaj "Černobilskih beba" jer su majke bile izložene zračenju nakon černobilske katastrofe, uzroci mogu biti i neki hormonalni lijekovi i kontraceptivi.

Aplazija bilo kojeg organa smanjuje funkcionalst

Urođene razvojne anomalije mogu biti vrlo različite jer mogu zahvatiti bilo koji organ u zametku od kože na dalje. Aplazija bilo kojeg organa smanjuje funkcionalnost organizma, a one teške aplazije često stvaraju potpuni invaliditet i često ovisnost o tuđoj pomoći stalno. Anomalije mogu donijeti gomilu drugih bolesti i prouzročiti i disfunkcije u okolnim organima, pa je takvo dijete često od rođenja po bolnicama jer treba puno pomoći liječnika raznih specijalnosti da mu olakšaju funkcioniranje.

Tako aplazija bubrega često uzrokuje arterijsku hipertenziju, upalu bubrega (pijelonefritis), kamenje u zdravom bubregu i razne druge tegobe. Kod aplazije dugih kostiju moderna protetika i dosta operacija može takvo dijete podignuti na noge, odnosno na proteze i omogućiti mu kretanje ne samo u kolicima, ali svako dijete raste i takve proteze se moraju mijenjati u prosjeku svakih 6 mjeseci. Nije lako živjeti s aplazijom bilo koje vrste jer neke aplazije pritišću, stišću i pomiču druge organe i izazivaju sekundarne tegobe.


Tagovi: